Znova cítite bolesť v kolene? Nechajte sa tým neprekvapiť. Koleno je jedným z najviac namáhaných kĺbov v ľudskom tele. Na každý kilogram váhy pripadá až štvornásobok záťaže na koleno. Preto je dôležité vyhnúť sa obezite, pretože táto nadmerná záťaž môže negatívne ovplyvniť vaše kolená.
Kolená sú zároveň najkomplikovanejším kĺbom v tele. Osoby s cukrovkou typu II majú dokonca dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku osteoartritídy, ktorá spôsobuje rozpad chrupavky v kĺboch. Keďže veľa ľudí s cukrovkou typu II má aj nadváhu, kĺby v dolnej časti tela, najmä kolená, nesú výraznú záťaž a sú náchylné na zranenia.
Kĺb má podporu od až desiatich svalov. Aj nosenie nesprávnej alebo poškodenej obuvi môže spôsobiť problémy s kĺbom a následné bolesti.
Hlavným rizikovým faktorom bolesti kolena je vek. V priebehu času môže dochádzať k opotrebovaniu, čo spôsobuje bolesť, stuhnutosť a zápal v kolene.
Bolesť kolena sa dá rozdeliť do troch hlavných kategórií:
- Akútne zranenia, ako sú zlomeniny kosti, natrhnutie väzov alebo menisku.
- Zdravotné stavy, ako je artritída alebo infekcie.
- Chronické stavy, ako je osteoartritída, patelárne syndrómy, tendinitída a burzitída.
Ako sa prejavuje bolesť kolena?
Miesto a závažnosť bolesti kolena sa môže líšiť v závislosti od príčiny problému. Príznaky a príznaky, ktoré často sprevádzajú bolesť kolena, zahŕňajú:
- Opuch a stuhnutosť.
- Začervenanie a teplo pri dotyku.
- Slabosť alebo nestabilita.
- Praskanie alebo škrípanie.
- Neschopnosť úplne narovnať koleno.
Aké sú príčiny bolesti kolena?
Bolesť kolena môže byť spôsobená zraneniami, mechanickými problémami, artritídou a inými faktormi.
Zranenia kolena môžu ovplyvniť väzy, šľachy alebo burzy, ktoré obklopujú váš kolenný kĺb, ako aj kosti, chrupavky a väzy tvoriace kĺb. Niektoré bežné problémy kolena zahŕňajú:
- Natrhnutie predných krížových väzov, ktoré spojujú holennú a stehennú kosť. Toto zranenie je často spájané s určitými športmi, ako je basketbal alebo futbal, kde sa vykonávajú náhle zmeny smeru.
- Zlomeniny kolena, vrátane zlomeniny jabĺčka (pately), ktoré sa môžu stať pri pádoch alebo dopravných nehodách. U ľudí s oslabenými kosťami, napríklad v dôsledku osteoporózy, môže dôjsť k zlomenine kolena aj pri menej náročných pohyboch.
- Roztrhnutie menisku. Meniskus je tvrdá gumovitá chrupavka, ktorá slúži ako tlmič nárazov medzi holennou a stehennou kosťou. Môže sa roztrhnúť pri náhlom otočení kolena pri záťaži.
- Bursitída kolena. Niektoré zranenia kolena môžu spôsobiť zápal burz, ktoré sú malé vaky s tekutinou, ktoré tlmočia pohyb šliach a väzov vonkajšej časti kolenného kĺbu.
- Patelárna tendinitída spôsobuje podráždenie a zápal šliachy, ktorá prechádza od pately po holennú kosť. Je častá u bežcov, cyklistov a športovcov, ktorí podliehajú skokom a iným náročným aktivitám.
Okrem toho môže bolesť kolena vychádzať aj z iných príčin, ako je mechanické poškodenie, kedy sa odtrhne časť chrupavky alebo kosti v kĺbovej dutine. Medzi bežné príčiny patria aj problémy s kĺbovým vykĺbením alebo bolesť v bedrách alebo chodidlách. Artritída je ďalšou bežnou príčinou bolesti kolena. Existuje viac ako 100 typov artritídy, a preto sa nebudeme podrobne venovať každému z nich. Spoločným menovateľom týchto ochorení je však často chronická bolesť v kolennom kĺbe.
Ktoré faktory zvyšujú riziko problémov s kolenom?
Ako sme už spomenuli, najčastejším faktorom spôsobujúcim bolesť je nadváha. Nadváha vystavuje telo vyššiemu riziku osteoartrózy tým, že urýchľuje opotrebenie kĺbovej chrupavky.
Nedostatok sily a flexibility môže zvýšiť riziko poranenia kolena. Silné svaly pomáhajú stabilizovať a chrániť kĺby, zatiaľ čo dostatočná flexibilita vám umožňuje dosiahnuť plný rozsah pohybu.
Mnoho športov, ako napríklad lyžovanie, basketbal, squash, MMA a ďalšie, môže spôsobiť akútne zranenia kolena.
Ak ste v minulosti utrpeli zranenia, vaše koleno môže byť oslabené a vy ste vystavení vyššiemu riziku opätovného zranenia.
Ako bojovať proti bolesti kolena?
Studené obklady sú prvou pomocou pri akútnych zraneniach, pretože znižujú opuch a zmierňujú bolesť. Lieky proti bolesti a protizápalové lieky môžu byť tiež možnosťou, ale neliečia samotnú príčinu bolesti.
V zahraničí sa stále viac presadzujú peptidové injekcie, ktoré vzbudili záujem medzi odborníkmi aj laickou verejnosťou. Ich hlavnou výhodou je veľmi nízka molekulová hmotnosť a rýchlosť úľavy od bolesti, ktorá môže nastať už do 24 hodín. Tieto injekcie podporujú regeneračný proces v tele a využívajú prirodzené schopnosti organizmu opraviť poškodenú chrupavku, kosti a svaly.
Jedným z produktov, ktoré sa osvedčili pri bolestiach kolien, je Peptys 52/2 ml, ktorý je vhodný aj na liečbu šliach. Môžete ho vyskúšať aj vy.“
Zdroj: Lunomedic.sk
Pridaj komentár